سامانه مشاوره آنلاین نکویار

علائم اختلال بیش فعالی و عدم توجه و تمرکز در بزرگسالان از ابتدا کودکی آغاز می شود و تا بزرگسالی ادامه پیدا می کند. در برخی موارد، این اختلال تا سن بزرگسالی فرد تشخیص داده نمی شود. ممکن است علائم این اختلال در بزرگسالان به وضوح علائم آن در کودکان نباشد. در بزرگسالان ممکن است بیش فعالی کاهش پیدا کند اما علائمی همچون رفتارهای تکانشی، بیقراری و عدم توجه و تمرکز همچنان ادامه داشته باشد.

درمان این اختلال در بزرگسالان مشابه درمان آن در کودکان است، درحالیکه برخی داروهای بر روی کودکان موثر است ولی بر روی بزرگسالان اثری ندارد. درمان این اختلال در بزرگسالان شامل دارو درمانی و مشاوره روانی است.

علائم

برخی افراد مبتلا در حالی که سنشان بالاتر می رود علائم کمتری را نشان می دهند اما برخی بزرگسالان علائم واضحی دارند که با عملکرد روزانه آنها تداخل دارد. در بزرگسالان مبتلا، اصلی ترین ویژگی ها عدم توجه و تمرکز، رفتارهای تکانشی و بیقراری است. علائم این اختلال در بازه کم تا زیاد قرار می گیرند.

بیشتر بزرگسالان مبتلا، به بیماری خود آگاه نیستند، فقط میدانند که فعالیت های هر روزه برای آن ها یک چالش بزرگ است. بزرگسال مبتلا به سختی می تواند بر اولویت های خود تمرکز کند که این مسئله در نتیجه منجر به حجم زیادی قرار ملاقات و برنامه های جا افتاده می شود.

علائم بیش فعالی و عدم توجه و تمرکز در بزرگسالان شامل:

تکانشگری

بینظمی و عدم اولویت بندی

مهارت ضعیف مدیریت زمان

مشکل تمرکز بر یک کار

مشکل انجام چند کار همزمان با هم

بیش فعالی یا بی قراری

عدم برنامه ریزی مناسب

کم طاقتی

نوسان خلقی مداوم

مشکل دنبال کردن و به پایان رساندن کارها

مشکل مقابله با استرس

تفاوت بین فرد طبیعی و فرد مبتلا چیست؟

تقریبا همه در بازه ای از زندگی خود برخی علائم مشابه با اختلال بیش فعالی/عدم توجه و تمرکز را دارند. اگر مشکلات شما اخیرا به وجود آمده یا فقط در بازه ای از گذشته وجود داشته، احتمالا مبتلا به این اختلال نیستید. زمانی می توان گفت فردی مبتلا به این اختلال است که علائم در حدی شدید باشند که منجر به مشکلاتی در بیش از یک حوزه از زندگی فرد شود. این علائم مداوم و مزاحم میتوانند از کودکی ادامه پیدا کرده باشند.

تشخیص این اختلال در بزرگسالان میتواند دشوار باشد زیرا برخی علائم این اختلال مشابه علائم اختلالات دیگر مثل اضطراب یا اختلال خلق هستند و بیشتر بزرگسالان مبتلا به اختلال بیش فعالی/عدم توجه و تمرکز حداقل به یک اختلال روانی دیگر مثل افسردگی و اضطراب مبتلا هستند.

دلایل ابتلا

چون دلایل اصلی بروز این اختلال مشخص نیست، تحقیقات در این زمینه هنوز ادامه دارد. عواملی که منجر به گسترش اختلال بیش فعالی/عدم توجه و تمرکز می شود شامل:

ژنتیک: این اختلال ممکن است در بین اعضا یک خانواده وجود داشته باشد و مطالعات نشان می دهند که ژن ها در ابتلا به این اختلال نقش مهمی را ایفا می کنند.

محیط:عوامل محیطی متعددی ممکن است خطر ابتلا به این اختلال را افزایش دهند.

مشکلات رشدی: مشکلات سیستم عصبی مرکزی در بازه های مهم رشدی میتواند نقش مهمی را در ابتلا فرد به این اختلال ایفا کند.

عوامل ایجاد کننده اختلال

احتمال ابتلا به اختلال بیش فعالی/عدم توجه و تمرکز در شرایط زیر ممکن است افزایش پیدا کند:

  • اقوام و خویشاوندان نزدیک شما مثل پدر یا خواهر و برادر، مبتلا به اختلال بیش فعالی/عدم توجه و تمرکز یا دیگر اختلالات روانی باشند.
  • مادر شما در دوران بارداریتان مصرف الکل یا استعمال دخانیات داشته باشد
  • تولد قبل از رشد کامل

عوارض جانبی:

این اختلال می تواند زندگی را در بخش هایی برای شما دشوار کند، مثل:

عملکرد ضعیف در کار و تحصیل

بی کاری

درگیری با قانون

سومصرف الکل و مواد مخدر

روابط ناپایدار

عدم سلامت جسمی و روانی

تصویر نامناسب از خود

اقدام به خودکشی

 

(Adult attention-deficit/hyperactivity disorder (ADHD www.mayoclinic.org
دیدگاه کاربران

دیدگاهی برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است