سامانه مشاوره آنلاین نکویار

 

وسواس ها از جنس فکر، تصاویر یا هیجانات هستند که مرتبا تکرار می شوند و غیرقابل کنترل هستند. افراد مبتلا به اختلال وسواس جبری (OCD) تمایلی به داشتن این افکار ندارند و از نظر آنها این افکار آزار دهنده هستند. در بیشتر موارد، فرد مبتلا آگاه است که این افکار هیچ معنایی ندارند. وسواس معمولا با احساسات شدید و مزاحمی همچون ترس، شک، تنفر یا حسی که اتفاقات به شکلی که فرد فکر می کند باید اتفاق بیفتند همراه است.

متاسفانه، کلمات "وسواسی" یا "وسواس داشتن" به طور معمول و هرروزه در زبان ما استفاده می شوند. کاربرد روزمره این کلمات به معنای تمرکز داشتن بر روی ایده، موضوع یا حتی فردی است. کلمه "وسواسی" در کاربرد روزمره بیانگر مشکل یا مسئله ای نیست و حتی بار مثبتی هم دارد. ممکن است فردی به شکل وسواس گونه به موسیقی خاصی گوش دهد اما همچنان بتواند دوستانش را ملاقات کند و به فعالیت های روزمره همیشگیش بپردازد.

حتی اگر واژه ی "وسواس" در موقعیت جدی تری به کار رود مثل نگرانی هایی که ممکن است برای مریض شدن خود یا عزیزانمان داشته باشیم، یا ترس از اشتباهات کوچک که ممکن است منجر به فجایع مهم شوند، باز هم نمی توان به طور قطعی گفت که فرد مبتلا به اختلال وسواس جبری یا OCD است. اگرچه این افکار خیلی شبیه به علائم OCD هستند، اما افرادی که مبتلا نیستند هم ممکن است درگیر این افکار باشند و با نگرانی های گهگاه دست به گریبان باشند اما بعد از مدتی از آنها گذر کنند. در حقیقت، تحقیقات نشان میدهند که بیشتر افراد گاهی اوقات درگیر افکار  ناخواسته و آزاردهنده هستند اما در مواردی که حضور این اختلال حس می شود، افکار آزار دهنده مرتبا به سراغ فرد می آیند و منجر به حملات اضطرابی شدید می شوند که عملکرد روزمره فرد را مختل می کند.

www.iocdf.org https://iocdf.org/about-ocd/
دیدگاه کاربران

دیدگاهی برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است