سامانه مشاوره آنلاین نکویار

بر اساس تحقیقات انجام‌گرفته، بیشتر از 90% بزرگ‌سالان در آمریکا صاحب گوشی همراه هستند. داشتن گوشی همراه اتفاق بدی نیست اگرچه برخی افراد در حقیقت اکثر بزرگ‌سالان که تلفن همراه دارند، مبتلابه سندروم اعتیاد به تلفن همراه هستند که اختلالی تکانشی مثل اعتیاد به قمار و بازی کامپیوتری است.

امروز، کاربرد تلفن‌های همراه به‌شدت افزایش‌یافته و این دسته وسایل به‌سرعت بخشی از زندگی روزمره ما شده‌اند. آیا می‌دانستید که بیش از 67% دارندگان تلفن هوشمند گزارش کرده‌اند که حتی زمانی که تلفن آن‌ها زنگ نمی‌زند پیام‌ها و تماس‌هایشان را چک می‌کنند یا تلفن خود را به‌روزرسانی می‌کنند.

از زمانی که تلفن‌های همراه به دنیا عرضه شدند، این سؤال مطرح می‌شود که آیا مصرف بیش‌ازاندازه تلفن‌های هوشمند می‌تواند منجر به اعتیاد شود. این مسئله اغلب به‌عنوان یک اعتیاد رفتاری مثل اعتیاد به غذا، خرید، قمار، بازی‌های کامپیوتری کار و اینترنت شناخته می‌شود.

قابل‌ذکر است که اعتیاد رفتاری، متفاوت از اعتیاد به مواد مخدر و الکل است. در اعتیاد به مواد تغییرات واضحی در سبک زندگی روزانه فرد معتاد رخ می‌دهد. از طرف دیگر، براثر اعتیادهای رفتاری مثل اعتیاد به تلفن همراه هیچ تغییر واضح و روشنی در سبک زندگی فرد معتاد ایجاد نمی‌شود. به بیان ساده‌تر، اعتیاد به تلفن همراه را نوعی سندروم وابستگی می‌دانند.

آیا می‌دانستید که تلفن همراه تبدیل به نمونه‌ای از وضعیت اجتماعی این روزهای جامعه شده است؟ افرادی که از مدل‌های به‌روز و جدید استفاده می‌کنند حس غرور یا به‌روز بودن دارند. این مسئله به شکلی غیرمستقیم منجر به ایجاد فشاری برای داشتن آخرین نسخه و دانلود کردن همه‌ی نرم‌افزارهای معروف است.

اگر همچنان متقاعد نشدید که اعتیاد به تلفن همراه پدیده‌ای واقعی و شدید است این آمارها را در نظر بگیرید:

 • 71% افراد همراه تلفن همراه خود می‌خوابند.
 • 35% از مردم بلافاصله بعد از بیدار شدن به سراغ تلفن همراهشان می‌روند.
 • حدود 44% افراد بین 18-24 سال درحالی‌که تلفن در دستانشان هست به خواب می‌روند.
 • حدود 40% استفاده‌کنندگان تلفن همراه هرگز ارتباط خود را با تلفن‌هایشان قطع نمی‌کنند، حتی زمانی که در تعطیلات هستند.
 • بیش از 44% آمریکایی‌ها گزارش کرده‌اند که نمی‌توانند حتی یک روز بدون تلفن همراهشان زندگی کنند.

علائم:

تقریباً هرکس در دنیای امروز صاحب گوشی تلفن همراه است، بنابراین چگونه می‌توانیم بگویید چه کسی به سندروم اعتیاد به تلفن همراه دچار هست و چه کسی دچار نیست؟

مثل بیشتر بیماری‌ها شما می‌توانید تشخیص را بر پایه‌ی علائم انجام دهید. علائم بسیاری وجود دارد اما محققان چند نمونه علائم پرتکرار در افراد معتاد به تلفن همراه را نام بردند: تحمل، درگیری، بازگیری، ناامیدی، عود، اهمیت.

در زیر به علائم اعتیاد به تلفن همراه می‌پردازیم، با دقت در این نشانه‌ها توجه کنید که آیا شما یا اطرافیانتان از این مسئله رنج می ببرید یا نه.

 • بلافاصله بعد از بیدار شدن به دنبال تلفن همراه خود می‌گردید.

زمانی که تلفن شما از مهم‌ترین بخش‌های زندگی‌تان شود، باید به میزان مصرف خود توجه داشته باشید منظور از این مسئله همان شدت اهمیت این نکته در زندگی ماست.

قبل از اختراع تلفن همراه بیشتر مردم به‌عنوان اولین اتفاق در صبح به دنبال تلفن همراه خود نمی‌رفتند بلکه به‌سادگی به سراغ ساعت می‌رفتند. امروزه مسائل تغییر کرده است. تلفن همراه جای ساعت را گرفته. دیگرکسی ساعت زنگ‌دار نمی‌خرد، حتی اگر ما از ساعت استفاده کنیم فقط به‌قصد دکور یا نشان دادن ساعت و نه زنگ آن است. اگر اولین چیزی که با آن صبحتان را شروع می‌کنید تلفن همراهتان هست و می‌خواهید دائماً گوشی خود را چک کنید اولین نشانه اعتیاد به موبایل رادارید.

 • از گوشی موبایل هر جا که کسل شدید یا کاری برای انجام ندارید استفاده می‌کنید.

هرزمان که صدای زنگ تلفنتان بیاید لذت و هیجان را تجربه می‌کنید. این تجربه به‌طور موقت به شما حس خوب و لذت می‌دهد.

هر زمان که کسل می‌شوید و کاری برای انجام دادن ندارید، به سراغ گوشی می‌روید و امیدوارید که کسی به شما زنگ بزند یا پیامی بفرستد. یا شاید کسی نوشته‌ای را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارد و شما برای خواندن آن هیجان را تجربه می‌کنید.

 • هرزمان که از تلفنتان فاصله می‌گیرید مضطرب می‌شوید.

فرد معتاد به تلفن همراه هرزمانی که تلفن از دسترسش یا دیدش خارج شود استرس، فشار، بی‌قراری و اضطراب را تجربه می‌کند. به این نشانه‌ها نشانه‌های ترک می‌گویند. آیا می‌دانید که بیش از 68% بزرگ‌سالان به‌محض اینکه از تلفن همراه خود جدا می‌شوند اضطراب را تجربه می‌کنند؟ آیا شما همین تجربه مشابه رادارید؟

هرزمانیکه تلفنتان همراهتان نیست و ناراحت هستید، نشانه‌ی واضحی است که شما ممکن است به تلفن همراه خود اعتیاد داشته باشید. اهمیتی ندارد که چه مدت تلفن از فرد معتاد دور باشد، حتی در کوتاه‌ترین زمان فرد معتاد بدون موبایل خود احساس ناراحتی می‌کند.

 • دیگران از میزان استفاده‌ی شما از تلفن همراه شکایت می‌کنند.

آیا تاب حال کسی در مورداستفاده بیش‌ازاندازه شما از تلفن همراه شکایت کرده؟ همیشه اطرافیان فرد معتاد به تلفن همراه ازاین‌دست شکایات و گله‌ها استفاده می‌کنند. اگر فرزندتان، همسرتان، همکارتان، دوستانتان و رئیستان در موردتوجه بیش‌ازحد شما به تلفن همراه شکایت دارند باید با دقت بیشتری از آن استفاده کنید.

علاوه بر این، یک معتاد واقعی اولویت را به تلفن همراه خود می‌دهد. هرزمانی که پیامی برای او بیاید گوشی خود را چک خواهد کرد حتی در محل کار، مسافرت یا درهمی‌ها.

 • زمان بسیاری را صرف استفاده از تلفن همراه می‌کنید.

فرد معتاد به تلفن همراه زمان بیشتر و بیشتری را صرف تلفن همراه خود می‌کند. فارغ از اینکه وقت خود را صرف شبکه اجتماعی، تماشا ویدئو یا هر کار دیگری می‌کنید باید به زمانی که صرف استفاده از تلفنتان می‌شود دقت کنید. یک معتاد به موبایل زمان بسیار زیادی را صرف تلفن همراه خود می‌کند. درست مثل معتاد به الکل، توقف نوشیدن الکل کاری بسیار دشوار است بنابراین به نوشیدن خود ادامه خواهند داد. در حقیقت، فنّاوری تغییرات اساسی در فرهنگ و زندگی ما ایجاد کرده است. کارهای بسیاری را می‌توان به‌وسیله تلفن همراه انجام داد و این مسئله باعث می‌شود وقت بسیاری را صرف این کار کنیم.

 • در کاهش میزان مصرف تلفن همراه ناتوان هستید.

زمانی که فرد معتاد از عود کردن اعتیاد خود رنج می‌برد و در این مورد کاری انجام نمی‌دهد، این مسئله ادامه پیدا می‌کند و درنهایت تبدیل به یک عادت ریشه‌دار در ناخودآگاه فرد می‌شود. تا آن زمان، رهایی از اعتیاد بسیار دشوار خواهد شد و به تلاش بسیار زیادی نیاز دارد.

 

 

 

 

 

Cell Phone Addiction: Meaning, Symptoms, Causes, Effects, and Treatment http://www.thewisdompost.com
دیدگاه کاربران

دیدگاهی برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است