سامانه مشاوره آنلاین نکویار

 

اعتیاد به ابزارهای الکترونیکی به معنی استفاده یا سو استفاده از ابزارهای الکترونیکی است به صورتی که تاثیر منفی بر سلامت و زندگی ما بگذارند. بدترین قربانی این نوع از اعتیاد کودکان و نوجوانان هستند. دلیل اصلی این مسئله طرز تفکر این گروه سنی است که به دنبال کشف محیط اطراف خود هستند. برخی به این ابزارها به عنوان وسیله کشف و یادگیری نگاه می کنند. اما برای گروهی دیگر این وسایل منبع سرگرمی است و درنتیجه منجر به اعتیاد می شوند.

نشانه های اعتیاد به وسایل الکترونیکی

عدم توجه و تمرکز

مشکلات حافظه و تصمیم گیری

سردرد، پشت درد و مشکلات چشم

مشکلات ناباروری بخاطر اینکه بیش از اندازه در معرض اشعه قرار میگیرند

استرس، اضطراب و اختلالات ارتباطی

دیگر مشکلات جدی جسمی و روانشناختی

بدترین اختلال مرتبطی که در این اواخر شیوع پیدا کرده است "نسیان دیجیتال" نامیده می شود. این یک اختلال حافظه متداول است که به واسطه استفاده بیش از اندازه از وسایل الکترونیکی رشد می کند. این بیماری سلول ها و ساختار مغز را هدف قرار میدهد و در نهایت منجر به آسیب ذهنی و حافظه می شود.

آمار ها بطور حیرت آوری گزارش می کنند که در طول سال گذشته تعداد معتادان به ابزارهای الکترونیکی 123 درصد افزایش پیدا کرده است. در سال 2013 تعداد مبتلایان 79 میلیون بوده و تا امسال این تعداد به 176 میلیون افزایش پیدا کرده است. تعجبی نیست که اگر روند موجود را کنترل نکنیم به زودی یک معتاد به ابزارهای الکترونیکی در هر خانه وجود خواهد داشت. بدترین قربانیان این نوع اعتیاد کودکان و جوانان هستند که از ابزارهای ارتباطی تا بازی ها در طول روز مورد استفاده آنها است.

 

نکاتی برای محافظت از خود، کودکان و نوجوانانمان در برابر اعتیاد ابزارهای الکترونیکی

  • استفاده از موبایل، تبلت را به حداقل ممکن برسانید و تنها در زمانی که لازم است از آنها استفاده کنید
  • در سنین خیلی کم موبایل را در اختیار کودکان قرار ندهید
  • زمانیکه کودکان فعالیتی برای انجام دادن ندارند خواهان استفاده از موبایل یا دیگر وسایل الکترونیکی هستند حتی گاهی اوقات والدین از این وسایل برای ساکت کردن کودکان خود استفاده می کنند. که اینکار اشتباه است.
  • زمانیکه شما از موبایل خود در مقابل فرزندانتان استفاده می کنید یا اگر موبایل خود را برای مشاهده و کشف در اختیار آنها می گذارید، این اتفاق حتما باید تحت نظارت کامل شما انجام بگیرد.
  • زمان ممنوعه ای را برای استفاده نکردن از وسایل الکترونیکی اختصاص دهید تا هیچ کس بغیر از مواقع ضروری در آن زمان بخصوص از وسایل الکترونیکی استفاده نکنند.
  • زمانیکه این اعتیاد خارج از کنترل شما می شود حتما از کمک حرفه ای یک متخصص استفاده کنید.
www.online-therapy.com
دیدگاه کاربران

دیدگاهی برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است