سامانه مشاوره آنلاین نکویار

ازآنجایی‌که کافئین کاملاً پذیرفته‌شده و استفاده می‌شود، بسیاری فکر نمی‌کنند که کافئین می‌تواند اعتیادآور باشد. درحالی‌که بیشتر مصرف‌کنندگان کافئین حس می‌کنند که از بیشتر اثرات کافئین لذت می‌برند، ممکن است از برخی اثرات منفی آن مثل اختلال در خواب، بی‌قراری و اضطراب حتی آگاه نباشند. خیلی از افراد برای مثال درگیر مصرف بیش‌ازحد کافئین می‌شوند تا انرژی خود را افزایش دهند اما درنهایت درگیر خستگی و ناتوانی برای داشتن یک خواب آرام می‌شوند.

برخی افراد مشکلات بسیاری را درنتیجه مصرف کافئین تجربه می‌کنند. حتی در برخی موارد محدود مصرف زیاد کافئین می تواند منجر به مرگ ‌شود.

نکاتی در مورد اعتیاد به قهوه

کافئین یکی از مواد اعتیادآوری است که به‌طور گسترده مصرف می‌شود و در بین بزرگ‌سالان، نوجوانان و حتی کودکان به فروش می‌رسد. درحالی‌که قهوه متداول‌ترین منبع مصرف کافئین است، در بسیاری از غذاها و نوشیدنی‌های متداول مقداری کافئین وجود دارد، بنابراین مصرف کافئین شما ممکن است بالاتر از حدی باشد که فکر می‌کنید.

مسمومیت و ترک کافئین هر دو ازنظر فیزیکی و روان‌شناختی بسیار ناخوشایند هستند اما هر دو به‌راحتی می‌توانند با دیگر موقعیت‌ها اشتباه گرفته شوند. برای مثال فردی که به علت مصرف بیش‌ازحد کافئین مسموم می‌شود علائم مشابه با اختلال عدم توجه و تمرکز را نشان می‌دهد؛ همچنین ترک کافئین علائم مشابهی با اختلال خلقی دارد.

به‌مرور کاهش مصرف روزانه کافئین با ترکیب نوشیدنی‌های کافئین دار با نوشیدنی‌های بدون کافئین بهترین روش برای ترک این اعتیاد بدون تجربه هرگونه علائم ترک است.

نشانه‌های اعتیاد به کافئین

ازآنجایی‌که کافئین ماده‌ای محرک است، مسمومیت کافئین منجر به مجموعه‌ای از علائم تحریک سیستم ذهنی و عصبی می‌شود. درحالی‌که مصرف‌کنندگان کافئین از افزایش انرژی و هوشیاری خود لذت می‌برند، دیگر افراد علائم ناخوشایندی را تجربه می‌کنند مثل:

 • بی‌قراری
 • عصبی شدن
 • هیجان
 • مشکل خواب
 • افزایش تپش قلب
 • افزایش حجم ادرار

نشانه‌های عدم مصرف (ترک) کافئین

عدم مصرف (ترک) کافئین به‌طورمعمول اثرات معکوسی دارد، یعنی علائمی که برعکس تأثیر مسمومیت است. علامتی که اغلب در طی عدم مصرف (ترک) کافئین تجربه می‌شود، سردردهای شدید است. وقتی برای مدتی کافئین مصرف نمی‌شود حس خستگی شدید و حتی خواب‌آلودگی به سراغ فرد می‌آید همچنین ممکن است دشواری در تمرکز و افسردگی یا بی‌قراری را تجربه کند. در برخی موارد، عدم مصرف کافئین علائمی شبیه آنفولانزا مثل حالت تهوع، درد عضلانی را به همراه دارد.

در انواع اعتیاد، الگو مسمومیت و ترک می‌تواند مشکلات هیجانی را پوشش دهد که قبلاً در طی جستجو تأثیرات لذت‌بخش کافئین از آن‌ها اجتناب شده است. کمبود انرژی و انگیزه و افسردگی ممکن است زمینه‌ساز اعتیاد به کافئین باشد. همچنین می‌تواند با اعتیاد شغلی هم‌پوشانی داشته باشد به‌طوری‌که برخی افراد تأثیرات محرک کافئین را برای افزایش انرژی برای کار و افزایش هیجان در فعالیت‌های ذهنی و فیزیکی مربوط به کار استفاده می‌کنند.

چگونه اعتیاد به کافئین می‌تواند مشابه دیگر اختلالات به نظر بیاید

تأثیرات محرک کافئین می‌تواند منجر به ایجاد علائم فیزیکی و رفتاری مشابه با دیگر اختلالات شود؛ بنابراین بسیار اهمیت دارد که اطلاعات دقیقی در مورد حجم و تعداد دفعات مصرف کافئین خود را در اختیار دکتر و روان‌درمانگر خود بگذارید.

برای مثال، مسمومیت کافئین باعث ایجاد علائمی مشابه با اختلالات اضطرابی مثل حمله وحشت‌زدگی می‌شود. مصرف بیش‌ازاندازه کافئین می‌تواند علائم اختلالات اضطرابی را در افراد آسیب‌پذیرتر تشدید کند. اگرچه درست مثل دیگر اعتیادها ممکن است مصرف کافئین برای شما آرامش‌بخش و به‌طور موقتی اضطراب را کاهش دهد ممکن است حس کنید و حتی باور داشته باشید که به مقاومت شما کمک می‌کند.

دیگر اختلالاتی که می‌تواند با مسمومیت کافئین اشتباه گرفته شوند:

 • دوره‌های مانیا
 • اختلال پانیک
 • اختلال اضطراب کلی
 • اختلال خواب
 • میگرن و انواع سردردها
 • مسمومیت مصرف دیگر مواد مثل آمفتامین

همچنین مسمومیت کافئین می‌تواند با نشانه‌های ترک دیگر مواد مثل آمفتامین و کوکائین اشتباه گرفته شوند و یا آن‌ها را تشدید کند.

How Caffeine Addiction Can Affect Your Health Share Flip Email Search www.verywellmind.com
دیدگاه کاربران

دیدگاهی برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است