سامانه مشاوره آنلاین نکویار

اعتیاد جنسی چیست؟

اعتیاد به رابطه جنسی رفتاری وسواس گونه و جبری است که فرد در صورتی که نتواند رابطه جنسی برقرار کند دچار خستگی، کسالت، اضطراب و بیقراری می شود و گاهی از اوقات نیز آرامش خود را از دست می دهند و الگو های رفتاری شان و کارکرد های زندگیشان به هم می ریزد ،این افراد دائما احساس اجبار و بیقراری مداوم و مکرر در برقراری ارتباط زناشویی دارند. اعتیاد به رابطه جنسی بیشتر درمردان دیده می شود اما گاهی نیز در زنانی که نرینگی بیشتری دارند مشاهده می گردد .

اعتیاد جنسی از کجا می آید؟

در شرایطی که فرد دچار اضطراب می شود ، اعتیاد جنسی بیشتر بروز می کند زیرا وسواس و اجبار نوعی اضطراب هستند . وسواس به رابطه جنسی مانند سایر الگو های وسواسی مثل پاکی و نجسی، وسواس به تقارن و نظم، افکار وسواسی و. . . نیز پیدا می شود.در اعتیاد جنسی گاهی اوقات برای افراد معتاد تناوب این کار مهم است و گاهی هم تنوع در شیوه روابط زناشویی اهمیت دارد. محرومیت برایش تنش زاست در بیشتر زندگی های مشترک زوجین بعد از گذشت چندین سال از آغاز زندگی ، رابطه جنسیشان عادی می شود اما در افرادی که به برقراری رابطه جنسی اعتیاد دارند با گذر زمان هیجان جنسی افزایش می یابد و اگر فرد نتواند رابطه جنسی برقرار کند دچار تنش، بیقراری و اضطراب می شود و کارکرد زندگی اش دچار اختلال می گردد. فرد عادی در زندگی مشترک می تواند با دوری همسر و زایمان او و در کل نداشتن زندگی جنسی طی مدت زمان کوتاهی کنار آید اما مردانی مبتلا به اعتیاد جنسی نمی توانند این موضوع را تحمل کنند و گاهی خارج از خانواده این نیاز را برآورده می سازند . گاهی نیز این افراد در چارچوب خانواده دچار این اعتیاد نیستند و خارج از خانواده آن را دارند.

مراحل اعتیاد جنسی به چه صورت است؟ '

اعتیاد معمولا از افسردگی و اضطراب آغاز می گردد و به احساس نیاز و جست و جوی روابط جنسی و در آخر به انجام رابطه و پشیمانی از برقراری رابطه و افسردگی ناشی از عذاب وجدان می انجامد. ریشه ها و سرچشمه های روابط فرازناشویی گوناگون است و هر مردی که این روبط را دارد نمی توان معتاد جنسی دانست. شیوع بالای افسردگی از مهم ترین علل بروز اعتیاد جنسی است. از دیگر دلایل اعتیاد جنسی نبود مدیریت شادی و مهندسی هیجان در جامعه است. برای ریشه یابی اعتیاد جنسی ابتدا به وسواس اشاره می کنیم . وسواس در همه افراد وجود دارد ما اگر از حدی بالاتر برود به بیماری تبدیل می شود ،اعتیاد هم اگر از یک میزان بالاتر رود تبدیل به اختلال می شود. وسواس بیماری ارثی است در افراد طبیعی هم ممکن است دیده شود اما زمانی که این وسواس جنسی کارکرد های فرد را مختل کند، یعنی فرد به دلیل نداشتن رابطه زناشویی فعالیت های روزمره خود را عقب بیاندازد، اعتیاد بروز می کند. افرادی دچاروسواس و اعتیاد به رابطه جنسی اغلب یک وسواس دیگر مانند وسواس تمیزی یا نظم و ترتیب یا تقارن را دارند .  برخی افراد معتاد جنسی همزمان انحراف جنسی هم مبتلا هستند یعنی با وجود برقراری رابطه زناشویی مکرر باز هم ارضا نمی شوند و تشنگی مداومی برای برقراری رابطه جنسی دارند که با هیچ نوع رابطه زناشویی برطرف نمی شود. بنابراین این افراد به سیگار، الکل، موادمخدر یا محرک روی می آورند. معتاد جنسی، خودشیفته است از علائم فرد معتاد جنسی بروز رفتار های خودشیفته گونه است که در آقایان بیشتر دیده می شود. این افراد خرید های وسواسی دارند و در سال چند ماشین عوض می کنند، ساعت های مچی و گوشی های موبایل گران قیمت می خرند. برخی از افراد معتاد جنسی رفتار های پرهیجان دارند و چند رفتار را همزمان با هم دوست دارند و از این کار لذت می برند. البته همه افرادی که وسایل لوکس می خرند ، در گروه معتادان جنسی قرار نمی گیرد .

افراد معتاد به رابطه جنسی فراز و فرود های خلقی زیادی دارند و از اختلال شخصیت مرزی رنج می برند . اختلالات افسردگی دوقطبی به ویژه دوقطبی نوع یک و دو یعنی خلق ادواری و خلق چرخه ای در افراد دچار اعتیاد جنسی بیشتر دیده می شود. افرادی علاقه مند رابطه جنسی هستند، مشخصات خاصی مدنظرشان نیست و هیچ الگویی ندارند؛ مثلا این فرد امروز غذای شور و فردا غذای شیرین می خورد، پس فردا مزه تلخ را دوست دارد و روز دیگر مزه ترش را، دوست دارد و رفتارش طبیعی نیست. اعتیاد جنسی با بقیه فرقی ندارد پس فراموش نکنید اعتیاد جنسی را می توان ترک کرد و برای ترک آن باید تمام مراحل ترک مواد مخدر را گذراند. افراد دارای میل جنسی زیاد با فاصله زمانی کم آمادگی انجام رابطه زناشویی را دارند پس میل جنسی زیاد و اعتیاد به برقراری رابطه جنسی با هم فرق دارند. زندگی افراد دارای میل جنسی زیاد ، از یک نظمی برخوردار است. اعتیاد جنسی از یک استرس و اضطراب مانند فوت یکی از عزیزان یا ورشکستگی شروع می شوند و روشی برای کنار آمدن با استرس ها و اضطراب ها حساب می شوند. ارضای جنسی در فرد معتاد سبب تسکین و آرامش شده و او را از تنش ها رها می کند و اضطراب فرد را فرو می نشاند. برخی از زوجین رابطه جنسی را نوعی دیازپام می دانند که از گرمی یا سردی مزاج این کار را انجام می دهند. الگو های درمانی اعتیاد جنسی سخت نیست برای درمان افراد معتاد به رابطه جنسی قدم های دوازده گانه وجود دارد . همچنین به جز روان درمانی برای فرد معتاد گذراندن دوره های دارو درمانی نیز مهم است زیرا رفتار های وسواسی بدون دارو درمان نمی شوند . در درمان این بیماران بیشترین نقش را فرد بیمار بر عهده دارد و پزشک فقط راهنمای درمان است. از ویژگی های زندگی متاهلی برقراری رابطه زناشویی است اما فرد معتاد با تعدد و تنوع زیاد در رابطه اولین چیزی که از دست می دهد خوشنامی و اعتبار است. 

www.namnak.com
دیدگاه کاربران

دیدگاهی برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است