سامانه مشاوره آنلاین نکویار

 

اعتیاد جنسی یک واقعیت است

برخی درمانگران به راحتی بیش فعالی جنسی را  به جای اعتیاد جنسی در نظر می گیرند. اگرچه، رابطه جنسی در زمانی که فردی به شدت درگیر افکار و اعمال جنسی باشد می تواند به شکل اعتیاد به یک چرخه طبیعی در بیاید در صورتیکه این افکار و رفتار با فعالیت های روزانه فرد تداخل ایجاد کند. گاهی اوقات فرد بعد از مدت طولانی در رابطه نبودن درگیر علائم ترک می شود.

درک چرخه اعتیاد جنسی:

اعتیاد جنسی شامل 6 مرحله می باشد

  1. آغازگرها

شرم، سرزنش و حس گناه. ناراحتی های هیجانی و فیزیکی هر دو "عوامل درد" هستند که می توانند به عنوان آغازگر عمل کنند. چند مورد از آغازگر های منفی که می توان از آنها نام برد تنهایی، استرس، افسردگی، اضطراب، کسالت هستند. در حقیقت، همه این موارد باعث می شوند شخصی دوری، پرهیز و فرار را تجربه کند. این باور کردنی نیست که آغازگر های مثبت هم ممکن است اتفاق بیفتند. برای مثال برای موقعیتی شاد را با رفتاری جنسی جشن بگیریم مثل برقرار کردن رابطه جنسی با فردی دیگر بعد از شنیدن خبری خوب.

  1. فانتزی

بعد از مرحله آغازگر، یک معتاد جنسی مرتبا به مکانیزم مقابله ای اصلی خود برمیگردد. در این مورد، این یک فانتزی جنسی است. که شامل مرور خاطرات لذت بخش از رابطه جنسی در گذشته و پیش بینی میزان لذت رابطه جنسی در آینده می باشد.

  1. آماده ساز

این مرحله زمانی رخ می دهد که فانتزی تبدیل به واقعیت می شود. در ادبیات عامه مربوط به اعتیاد، به این مرحله حباب نیز میگویند. این مرحله زمانی رخ می دهد که فرد معتاد در برنامه ریزی و آماده سازی  تجربه بعدی خود دچار مسئله می شود. در این مرحله فرد به میزان زیادی فیلم پورن تماشا می کند. در واقع ممکن است سفری را برنامه ریزی کند تا بتواند بدون نیاز به خود کنترلی به انجام این عمل بپردازد. این مرحله نوعی آماده سازی به حساب می آید تا واکنش رفتاری.

  1. نمود رفتاری

در این مرحله عمل جنسی به شکل فیزیکی انجام میگیرد به تنهایی یا با فرد دیگری. در این مرحله رسیدن به ارگاسم برعکس شرایط عادی اتفاق خوشایندی به حساب نمی آید. در این نقطه فرد معتاد به دنیای واقعی برگردانده می شود. در همین نقطه حالت لذت و به اصطلاح خماری فرد به پایان میرسد. درواقع به همین دلیل است که فرد معتاد معمولا از این مرحله فراری است. اگرچه که تا حد ممکن در این سطح باقی می ماند.

  1. بی حسی

بعد از نمود رفتاری، معتاد تلاش می کند تا از هیجانات و احساساتش فاصله بگیرد. علاوه بر این، در تلاش است تا رفتارش را توجیه پذیر کند. در این مرحله برای مقابله با مرحله 6 ، انکار در فرد بروز پیدا می کند.

  1. ناامیدی

گاهی اوقات،  معتاد جنسی متوجه می شود که رفتار منفی او تا چه حد تاثیر منفی بر خود و همچنین افراد اطراف خود دارد. در نتیجه این افراد همیشه نوعی از حس شرم و گناه را تجربه می کنند.

 

علائم اعتیاد جنسی

هیجانی:

به راحتی به دیگران نزدیک می شوند

فقط برای رابطه جنسی در روابط نامناسب می مانند

بین روابط مختلف جابجا می شوند

فیزیکی:

ناتوانی از حرکت بخاطر درگیری های جنسی

دائما و به شکلی اجباری به دنبال رابطه جنسی می گردد

شرکت در روابط جنسی پرخطر

نیاز به رابطه جنسی هرچه بیشتر برای ایجاد احساس رضایت

خطرات اعتیاد جنسی:

انتقال بیماری های جنسی یا عفونت

در مواجهه با اعتیاد جنسی، سلامت جنسی اولین و مهم ترین نگرانی است. احتمال ابتلا به بیماری های عفونی جنسی، با وجود رفتارهای جنسی پرخطر خیلی بالا هست. برای مثال، رابطه به دفعات با افراد مختلف.

تخریب عزت نفس و حس خود ارزشی

بیشتر معتادان جنسی کاهش احساس خودارزشی و عزت نفس را گزارش می کنند. درنهایت، این پروسه منجر به از بین رفتن عزت نفس در فرد می شود.

کمبود صمیمیت

افراد مبتلا اغلب برای برقراری و حفظ روابط و دوستی های صمیمانه ناتوان هستند. در واقع، این موضوع به علت کمبود عزت نفس و احساس شرم و گناه در آنهاست. در بیشتر موارد، معتادان جنسی گزارش می دهند که از مواجهه با قضاوت ها و طرد دیگران می ترسند. این در شرایطی است که دیگران متوجه عملکرد آنها شوند.

ناتوانی در شروع و حفظ روابط سالم

خیلی از افراد مبتلا داشتن حس تنهایی خود را می پذیرند. در بیشتر موارد، آنها از برقراری روابط سالم ناتوان هستند. به همین دلیل، احساس می کنند که به دوستان خود در مورد وضعیت زندگی خود دروغ می گویند.

 

 

www.addictionresource.com
دیدگاه کاربران

دیدگاهی برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است