سامانه مشاوره آنلاین نکویار

 

دارو برای معتادان به الکل 

مسئول کلینیک ترک اعتیاد به الکل در این باره می گوید: دو روش درمانی دارویی و روانشناختی برای ترک اعتیاد به الکل به کار می رود.
توکلی می افزاید: بیماران در یک بازه زمانی که به خاطر اعتیاد به الکل دچار مسمومیت شده اند، دارو مصرف می کنند تا بتوانند الکل را ترک کنند.
او ادامه می دهد: درمان های دارویی موجب کاهش عوارض و ولع مصرف می شود.

درمان اعتیاد از طریق روش های روانشناختی 

مسئول کلینیک ترک اعتیاد به الکل در خصوص روش های درمانی روانشناختی برای ترک اعتیاد الکل می گوید: این روش ها به بیمار یاد می دهد که چگونه با ولع خود مقابله کند. این درمان ها روی ساز و کارهای روانشناختی یعنی همان راهکارهای مقابله ای و حل مساله -که بیمار در آنها ضعف داشته- ، کار می کند.
توکلی می گوید: روش های روانشناختی به نوعی تعهد در ماندگاری در درمان را برای فرد ایجاد می کند. 
او درباره مدت درمان نیز می گوید: گاهی مراجعینی داریم که یک سال و نیم است که در گروه درمانی شرکت می کنند. در بسیاری از موارد افراد به درمان های طولانی مدت نیاز دارند . بازه زمانی درمان بستگی به خود فرد دارد.

هزینه های درمان 

مسئول کلینیک ترک اعتیاد به الکل می گوید: هزینه های درمانی در این کلینیک (که دولتی است)، نسبت به مداخلات دیگر آنقدر زیاد نیست که فرد نتواند از عهده پرداخت آن بربیاید.
توکلی می افزاید: از همه قشرها (متمول و دهک های پایین جامعه) به این کلینیک مراجعه کننده داریم.
او می گوید: سطح تحصیلی اغلب مراجعان، بالای دیپلم بوده و وضعیت اجتماعی و اقتصادی متوسط نیز بین آنان زیاد بود.البته این مساله باید در کل کشور آمارسنجی شود ما درباره یک نمونه کوچک در این مرکز صحبت می کنیم.

افراد الکلی را شناسایی کنید

مسئول کلینیک ترک اعتیاد به الکل به مردم توصیه کرد که در صورت مشاهده مصرف الکل از سوی اطرافیان و نزدیکان خود، حواسشان را جمع و در صورت بروز اختلالات ناشی از مصرف الکل نسبت به درمان آنان اقدام کنند.
توکلی می افزاید: معمولا چون وسایل مصرف الکل به گونه ای است که افراد می توانند به راحتی متوجه آن شوند ، خانواده ها معمولا از مصرف الکل فرزندان خبردار خواهند شد البته شاید در مراحل اولیه که فرد در مهمانی ها، خارج از منزل یا با مقادیر کم و فواصل طولانی الکل مصرف می کند، متوجه آن نشوند اما در مراحل پیشرفته تر که مصرف فرد افزایش یافته و بر روند کار و زندگی او تاثیر می گذارد تشخیص آن برای خانواده ، آسان تر خواهد بود.
وی در خصوص علائم اعتیاد به الکل می گوید: نوسات خلقی و خواب به هم ریخته و حملات پرخاشگری از علائم مصرف الکل است اما این علائم آنقدر غیراختصاصی هستند که ما نمی توانیم اینها را به سوء مصرف الکل نسبت دهیم.
توکلی می افزاید: به هر حال کسی که الکل مصرف می کند در کارش و روابط خانوادگی دچار مشکل می شود بهتر است زودتر متوجه مصرف الکل فرد شود.

پرستیژ مصرف الکل و تهدیدات آن 

مسئول کلینیک ترک اعتیاد به الکل می گوید: متاسفانه آنگونه نگرشی که نسبت به خطرناکی موادمخدر مانند تریاک و همچنین شیشه بین مردم رایج است، در مورد الکل وجود ندارد زیرا آسیب زایی الکل شاید با یک بار مصرف آن به چشم نیاید و با دیگر مواد مقایسه شود.
توکلی به برخی خانواده های معدود که در تزئینات خانه خود از بطری های الکل استفاده می کنند، توصیه کرد به جای بطری های الکل از شیشه های زیبای رنگی صنایع دستی استفاده کنند.

سند پیشگیری از اعتیاد به الکل 

آماری به طور مشخص از سوی وزارت بهداشت در خصوص مصرف کنندگان و معتادان به الکل اعلام نشده اما مسئولان پیش از این اعلام کرده بودند که این آمار قابل توجه است.
از این رو برنامه های مختلفی در خصوص پیشگیری از اعتیاد به الکل در دست اجرا است.
معاون درمان و پیشگیری سازمان بهزیستی در این باره به خبرنگار سلامت ایرنا می گوید: 
سند ملی پیشگیری و کنترل اعتیاد به الکل تصویب و به سازمان های مختلف از جمله بهزیستی ابلاغ شده که در آن نقش نهادهای گوناگون در رابطه با اعتیاد به الکل تبیین شده است.
محسن روشن پژوه می افزاید: نقش بهزیستی در این سند ، توانمندسازی و بازتوانی بعد از درمان است که با توجه به اینکه اعتقاد ما این است توانمندسازی اختلال مواد در مواد مختلف، تفاوت بسیار زیادی با هم ندارند از همان رویکردی که برای توانمندسازی معتادین سایر مواد استفاده می کنیم برای الکل هم استفاده می کنیم اگرچه ممکن است ملاحظات اختصاصی هم در آن داشته باشیم .

اجرای برنامه آزمایشی درمان اعتیاد به الکل

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز از اجرای برنامه آزمایشی درمان اعتیاد الکل در دو بخش سرپائی و بستری خبر می دهد.
احمد حاجبی می گوید: هرچند اعتیاد به الکل در کنار سایر اعتیاد به مواد مخدر دیده می شود اما در حال توانمندسازی پزشکان در گروه های 30 نفره برای درمان اعتیاد به الکل در 150 مرکز ترک اعتیاد به صورت آزمایشی هستیم ؛ ضمن اینکه در آینده می توانیم این برنامه را به سراسر کشور تعمیم دهیم. 
او می گوید: برای بستری معتادان به الکل هم 6 بیمارستان را در کشور انتخاب کرده ایم و آموزش های لازم به کارکنان مربوطه ارائه شده است. 
او یادآور می شود: برای درمان اعتیاد به الکل از ظرفیت های موجود استفاده می کنیم و مسئولان فنی فعال در کلینیک های ترک اعتیاد با دریافت آموزش های لازم می توانند به صورت همزمان به معتادان الکل نیز خدمات رسانی کنند. 
مدیرکل دفتر سلامت روانی ، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت می گوید: برای پیشگیری از اعتیاد به الکل مانند برنامه های پیشگیری از اعتیاد به سایر مواد از برنامه های آموزش مهارت فرزند پروری و مهارت های زندگی استفاده می شود. 
بی شک ملاحظات قانونی و مذهبی موجب کتمان بسیاری از موارد اعتیاد به الکل در کشور شده است که می توان با برنامه ریزی های صحیح، افرادی را که در چنگال الکل اسیر گشته اند را رها ساخت و با توانمندسازی های ویژه دوباره آنان را به جامعه باز گرداند.

چه کسانی به کلینیک ترک اعتیاد الکل می آیند
مسئول کلینیک ترک اعتیاد به الکل می گوید: مراجعان ما بیشتر در گروه سنی تقریبی 18 تا 60 قرار دارند اما پیک سنی ما 20 تا 40 سال است.
توکلی می گوید: مراجعه کنندگان ما بیشتر آقایان هستند . بطورکلی اعتیاد از جمله اعتیاد به الکل در مردان شیوع بیشتری دارد.

چرا زنان، کمتر به کلینیک ترک مراجعه می کنند
مسئول کلینیک ترک اعتیاد به الکل می گوید: زنان برای درمان کمتر از مردان به این کلینیک مراجعه می کنند که می تواند دلایل زیادی داشته باشد.
توکلی می افزاید: یکی از دلایل این است که شاید دسترسی زنان به خدمات یا آگاهی آنان از وجود چنین خدمات کمتر باشد.
او تأکید می کند: شاید برای زنان مراجعه به کلینیک ترک اعتیاد به دلیل انگ اجتماعی، سخت باشد.
توکلی می گوید: عوامل زیادی در کنار هم جمع می شوند تا اینکه فردی به این مرکز مراجعه کند. 

www.khabaronline.ir
دیدگاه کاربران

دیدگاهی برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است