سامانه مشاوره آنلاین نکویار
تعریف اعتماد به نفس :
اعتماد به نفس(confidence) یعنی دیدن خود به عنوان فردی توانا باکفایت دوست داشتنی و منحصر به فرد با توجه به در نظر گرفتن تفاوتهای فردی.به تعبیر دیگر اعتماد به نفس یعنی آن احساس و شناختی که از توانایی ها و محدودیت های درونی و بیرونی خود داریدشکل گیری اعتماد به نفس در دوران کودکی با حمایت والدین از فرزندانشان به طور موثر شکل می گیرد.

ویژگی افراد دارای اعتماد به نفس
افراد دارای اعتماد به نفس ابتکارات واقع گرایانه دارند حتی وقتی که بعضی از انتظاراتشان برآورده نمی شود دیدگاه مثبتشان را حفظ می کنند و خودشان را قبول دارند. افراد با اعتماد به نفس ریسک رد شدن از طرف دیگران را قبول می کنند به خاطر اینکه به تواناییهای خود اعتماد دارند.

ویژگی افراد فاقد اعتماد به نفس
این افراد به تایید دیگران نیاز دارند . آنها از ریسک کردن اجتناب می کنند به این دلیل که از شکست می ترسند . انتظار موفقیت در کارها را از خود ندارند و خود را دست کم میگیرند. و اگر به دلیل موفقیت تحسین شوند آن را کوچک تلقی می کنند. 

 تعریف عزت نفس
عزت نفس (self esteem ) 
احساس ارزشمندی درونی و احترام گذاشتن به خویشتن / ارتباط صادقانه باخود و حقیقت گویی و توانایی در دوست داشتن و عشق ورزیدن به همه و بالاخره داشتن تصویر ذهنی خوب از خود و سازگاری با جهان هستی. در کل امنیت معنوی و تفاهم با آنچه که هستیم یعنی داشتن عزت نفس. قضاوت ها و ارزیابی هایی که کودک در طی فرآیند رشد از خود به عمل می آورد و در تعامل با محیط و اطرافیان تثبیت میگردد در نهایت منجر به پدیداری عزت نفس در او می شود. در افراد فاقد عزت نفس هراس و ترس از واقعیت در فرد وجود دارد. 

تفاوت میان اعتماد به نفس و عزت نفس
اعتماد به نفس و عزت نفس با یکدیگر مرتبط هستند اما دقیقا شبیه به هم نیستند .اعتماد به نفس بسیار محدودتر از عزت نفس است. اما به طور کلی اعتماد به نفس به عقیده یک فرد نسبت به توانایی ها و استعدادهایش مربوط است. اما عزت نفس به معنای داشتن احساس ارزشمندی و کارایی در مورد خود است.

راهکارهایی برای بالا بردن اعتماد به نفس
گذشته را بپذیرید و آینده را دگرگون کنید.
درباره اهدافتان با خود گفت و گو کنید.
تصمیم گرفتن را تمرین کنید.
نتایجی را که می خواهید مجسم کنید.
در برخی زمینه ها متخصص شوید

راهکارهایی برای بالا بردن عزت نفس
خودتان را تحقیر و سرزنش نکنید.
پاداش دادن به خود را آغاز کنید.
از جسم خود مواظبت کنید .
به احساسات خود احترام بگذارید.
از مقایسه کردن بپرهیزید.
برای هرچه می خواهید و نیاز دارید کلمه "من " را به کار ببرید.
ویژگی افراد دارای عزت نفس بالا و پایین چیست؟
- فردی که از عزت نفس بالایی برخوردار است، خودش را به گونه ای مثبت ارزیابی می کند و برخورد مناسبی به نظریات مثبت خود و دیگران دارد. 
- افراد دارای عزت نفس بالا اشتباهات خود را واقع بینانه می پذیرند و برای اصلاح اشتباهات خود تلاش می کنند.
- همدردی و همدلی در اشخاص دارای عزت نفس بالا فراوان وجود دارد.
- افراد دارای عزت نفس بالا برای خویشتن ارزش قائلند.
- این دسته از افراد معتقدندکه بر جنبه های مختلف زندگی خود کنترل دارند و می توانند به آنچه علاقه و آرزو دارند، دست یابند. 

چگونه می توان عزت نفس خود را افزایش داد؟
 - از انتقاد دائم به خود بپرهیزید. 
- با خودتان به عنوان فردی ارزشمند رفتار کنید.
- از دیگران یاری بخواهید. 
- خود برچسب نزنید.
www.migna.ir
دیدگاه کاربران

دیدگاهی برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است