سامانه مشاوره آنلاین نکویار

 

 در زیر تکنیک هایی برای کنار آمدن با افراد سرسخت درخانواده مطرح شده است. شما می توانید این تکنیک ها را به کودکان آموزش دهید و خود نیز بر اساس این الگو رفتار کنید.

مثل یک فرد قوی با آرامش رفتار کنید: زمانی که حس می کنید ممکن است رفتار کسی شما را عصبانی کند، ریتم تنفس خود را آرام و عمیق کنید. چند تنفس عمیق و آرام میتواند در حد قابل توجهی ضربان قلب و فشار خون شما را کاهش دهد. اگر توانستید از موقعیت خلاص شوید چند لحظه ای را در تنهایی بگذرانید.

کاملا در پذیرش فرد مشکل ساز باشید: این تکنیک به شدت موثر است. زمانیکه ما چنین فردی را می پذیریم از میزان مقاومتمان کم می شود که درنتیجه استرس و فشار در ما کاهش می یابد. آن فرد را با دید مهربانی و شفقت بنگرید. برای مثال به خود بگویید " متوجه هستم که حس عصبانیت و عدم امنیت را تجربه می کنی. حس اضطراب و ترس تو را می پذیرم حتی اگر دلیل آن را درک نکنم. این نکته را نیز می پذیرم که باعث اضطراب همه ما می شوی". تمرین پذیرش به این شکل منجر به از بین رفتن این باور اشتباه می شود که همه چیز باید همانطور که من فکر می کنم پیش برود. ممکن است برای مثال تصور یک رابطه شیرین و صمیمی با خانواده همسر خود داشته باشید بنابراین هر مرتبه که خانواده همسر مطابق این فکر شما رفتار نکنند شما عصبانی و ناامید میشوید. اما بدانید که خانواده همسر متوجه حس بد شما می شوند و شما مورد قضاوت آنها قرار می گیرید. ممکن است از دید آن فرد شما در تلاش برای تغییر او به نظر بیایید و این دردناک است.این روش خوبی برای تقویت رابطه نیست.

اجازه دهید دیگران هم نظر بدهند: این تمرین خوب اما دشوار است و نفس ما بیشتر از هر چیزی از این تمرین متنفراست. بجای اینکه به سادگی به اعضا خانواده خود گوش کنیم تا حساب حرف هایی که زده دستتان بیاید سعی کنید با هدف درک کردن صحبت هایش به او گوش کنید. این به معنای موافقت با حرف و نظر طرف مقابل نیست بلکه شما فقط کمی احترام به او نشان می دهید. در نتیجه، رفتار او کمتر تدافعی یا دشوار می ماند. بجای بحث دوباره سعی کنید نکاتی را که آن فرد مطرح کرده را به بیان دیگر مطرح کنید و احساساتی که احتمالا تجربه می کند را بازگو کنید.

نیازهای خود را در اولویت قرار دهید: این مهارت مهمی است که بسیاری، مخصوصا زنان احساس گناه را با آن تجربه می کنند. اگر شما هم همین مسئله را دارید این جمله را تکرار کنید. "این خودخواهی نیست که من به خودم اهمیت بدهم". اگر شما به واسطه اهمیت ندادن به خود ضعیف یا شکننده می شوید حضورتان برای دیگران بی فایده می شود. به عنوان اولین قدم به اندازه کافی استراحت کنید. تنظیم هیجاناتتان زمانی که خسته هستید دشوار تر است. به علاوه، به اندازه کافی غذا بخورید. تحقیقات نشان می دهند که ثبات سطح قند خون در هنگام عصبانیت شدت خشم شما را کمتر می کند. همیشه به خاطر داشته باشید زمانیکه در موقعیت های دشوار قرار می گیرید نفس عمیق بکشید.

 

Ways to Cope With a ‘Difficult’ Family Member www.health.usnews.com
دیدگاه کاربران

دیدگاهی برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است