سامانه مشاوره آنلاین نکویار

حمله وحشت زدگی چیست؟

حمله وحشت زدگی افزایش ناگهانی ترس شدید یا ناراحتی است که در چند دقیقه به اوج خود می رسد و در این بازه انواع علائم روانی و فیزیکی تجربه می شوند. این علائم شامل تپش قلب، تعریق، درد قفسه سینه، سردرد، بی حسی، حالت تهوع می باشد.

اختلال وحشت زدگی چیست؟

افرادی که به این اختلال مبتلا هستند، دائما و بدون پیش بینی حمله وحشت زدگی را تجربه می کنند، منظور از دائما تجربه کردن این حمله این است که فرد بیشتر از یک بار این تجربه را داشته باشد. در مقابل، حمله وحشت زدگی قابل پیش بینی زمانی رخ می دهد که نشانه یا آغازگر مشخصی وجود داشته باشد مثل ترس اختصاصی یا اختلال اضطراب فراگیر. در آمریکا 50% افراد مبتلا به اختلال وحشت زدگی هر دو حمله وحشت زدگی قابل پیش بینی و غیر قابل پیش بینی را تجربه می کنند.

درحمله وحشت زدگی افراد چه حسی را تجربه می کنند؟

حمله های وحشت زدگی تعدادی علائم پریشان کننده را به دنبال دارد که می تواند برای فرد تجربه ای وحشتناک باشد. برخی افراد حمله وحشت زدگی را با حمله قلبی اشتباه می گیرند و بسیاری از افراد باور دارند که در حال مرگ هستند.  دیگران ترکیبی از عذاب غریب الوقوع و شک و تردید را تجربه می کنند. برخی این بازه ها را به شدت خجالت آور می دانند و از مطرح کردن تجربه خود به دیگران خودداری می کنند.

علائم حمله وحشت زدگی

علائم حمله وحشت زدگی را می توان در دو دسته به صورت زیر نام برد:

علائم فیزیکی:

تپش قلب

لرزش

نفس تنگی

حس خفگی

درد قفسه سینه

سرگیجه، بیهوش شدن

گر گرفتگی یا سرد شدن بدن

بی حسی یا مورمور شدن

روانشناختی:

ترس یا از دست دادن کنترل

ترس از مرگ

حس جدایی از خود یا اطرافیان، یا مشاهده خود از بیرون بدن خود

برای اینکه بتوان گفت فردی مبتلا به حمله وحشت زدگی است، این حمله باید غیرمنتظره باشد و فرد بیش از4 مورد از علائم ذکر شده را داشته باشد.

یک حمله وحشت زدگی چه مدت طول می کشد؟

البته طول این حمله از فردی به فرد دیگر متفاوت است، معمولا حمله وحشت در 10 دقیقه یا کمتر به اوج خود می رسد و سپس علائم فروکش می کنند. حمله های وحشتزدگی به ندرک بیش از یک ساعت طول می کشند.

آیا حمله وحشت زدگی برای قلب انسان ضرر دارد؟

بر طبق تحقیقات انجام گرفته، افرادی که درگیرحملات وحشت زدگی و اختلال وحشت زدگی هستند به احتمال بیشتری دچار حمله قلبی و بیماری های قلبی در طول زندگی خود می شوند. در حالیکه هنوز ارتباط بین اختلال وحشتزدگی و بیماری های قلبی بحث برانگیز است، مطالعات نشان داده است که افراد مبتلا در مقایسه با افراد سالم36% بیشتر احتمال ابتلا به حمله قلبی و 47% بیشتر احتمال ابتلا به بیماری های قلبی دارند. اگر از حمله ی وحشت زدگی رنج می برید با دقت به علائم درد در ناحیه قفسه سینه خود توجه کنید.

دلایل ایجاد کننده اختلال وحشت زدگی و حمله وحشت زدگی

اگر شما مستعد تجربه هیجانات منفی و حساس به تجربه اضطراب هستید ممکن است در خطر ابتلا به حمله وحشت زدگی و اختلال وحشت زدگی باشید. تجربه سو استفاده جنسی و فیزیکی در دوران کودکی، مصرف دخانیت و مواجهه با استرس در طول ماه های قبل از اولین حمله وحشت زدگی نیز می تواند عامل به وجود آورنده این اختلال باشد.

علاوه بر این، این باور وجود دارد که ژنتیک نقش مهمی را در استعداد فرد برای ابتلا به اختلال وحشت زدگی ایفا می کند، اگر چه که ژن اصلی مرتبط هنوز شناخته نشده است. افراد دارای والد یا والدین مبتلا به اضطراب، افسردگی یا اختلال دوقطبی به احتمال بیشتری مبتلا به اختلال وحشت زدگی می شوند.

چگونه حمله وحشت زدگی را متوقف کنیم؟

زمانی که علائم حمله وحشت زدگی شروع به اوج گرفتن می کنند اینطور به نظر می آید که هیچ گاه به پایان نخواهند رسید. درحالیکه ممکن است فکر کنید که هیچ کاری از شما بر نمیاید، چند تکنیک برای کاهش شدت این علائم وجود دارد.

  • از قبل نقشه ای در سر داشته باشید

مهم نیست چه نقشه ای در سر دارید اما داشتن یک نقشه خیلی اهمیت دارد. برای مثال خارج شدن از محیطی که در آن هستید، نشستن، یا تماس با فردی از خانواده یا دوستان که می تواند حواس شما را در حین حمله پرت کنند و به آرامش شما کمک کنند.

  • تنفس عمیق انجام دهید

نفس تنگی یکی از علائم متداول حمله وحشت زدگی است که می تواند باعث شود شما از کوره در بروید و نتوانید خود را کنترل کنید. آگاه باشید که تنگی نفس یکی از علائم حمله وحشت زدگی است و موقتی رخ می دهد. پس به مدت 4 ثانیه دم بگیرید برای یک ثانیه نفس خود را نگه دارید و درطول 4 ثانیه آن را رها کنید. این روال را تکرار کنید تا تنفستان قابل کنترل شود.

  • از تکنیک آرام سازی عضلات استفاده کنید

در میان حمله وحشت زدگی، به طور حتم این تجربه را خواهید داشت که کنترل بدنتان را از دست خواهید داد اما این تکنیک کمک می کند تا بخشی از این کنترل را به دست بگیرید. این تکنیک در مورد اختلال های اضطرابی و وحشت زدگی بسیار موثر و ساده عمل می کند. مشت دست خود را منقبض کرده و تا 10 شماره بشمارید سپس رها کرده و اجازه دهید که دستتان کاملا رها شود. سپس همین تکنیک را بر روی پای خود امتحان کنید.

  • تکرار یک جمله مثبت

ممکن است در ابتدا احساس خوشایندی به تکرار این جمله نداشته باشید اما تکرار یک جمله مثبت در حین یک حمله وحشت زدگی می تواند به عنوان یک مکانیزم مقابله ای عمل کند. سعی کنید جمله ساده ای مثل "این حال موقتیه، من زود حالم خوب میشه" یا "من نمیمیرم، فقط باید نفس بکشم" را به کار ببرید.

  • شیئی را در نظر بگیرید و بر روی آن متمرکز شوید

شیئی که رو به روی شما قرار دارد را در نظر بگیرید و ویژگی های او را از رنگ و اندازه نام ببرید. می توانید اینکار را در فکر خود انجام دهید یا با صدای بلند مشاهدات خود را برای خود یا یکی از دوستانتان مطرح کنید.

حمله اضطرابی و حمله وحشت زدگی

خیلی از مردم اصطلاح حمله اضطرابی و حمله وحشتزدگی را به جای یکدیگر به کار می برند، اما در واقع، این دو واژه دو مفهوم متفاوت دارند. در علم روانشناسی منظور از حمله وحشتزدگی علائم اختلال وحشت زدگی یا حمله های وحشت زدگی هستند که در نتیجه دیگر اختلالات روانی رخ می دهند.

در مقابل، اضطراب بیانگر علائم چندین اختلال اضطرابی است. علائم ایجاد شده از اضطراب مثل بی قراری، تنگی نفس، افزایش ضربان قلب و دشواری در تمرکز ممکن است شبیه یک حمله به نظر بیایند اما در کل شدت کمتری  نسبت به حمله وحشت زدگی دارند.

اختلال مشخص و خاصی به عنوان حمله وحشت زدگی وجود ندارد و هر فرد این واژه را به شکلی به کار می برد. برای فردی منظور از حمله اضطرابی بیش از اندازه فکر کردن در مورد نگرانی های خاصی است به شکلی که فرد نتواند بر روی موضوع دیگری تمرکز کند، برای دیگران منظور ازحمله اضطرابی ممکن است تعرق و تنگی نفس در مواجهه با موقعیت خاصی باشد.

Panic Attacks & Panic Disorder: Symptoms, Causes, and Treatment www.psycom.net
دیدگاه کاربران

دیدگاهی برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است