سامانه مشاوره آنلاین نکویار

خود گویی هم می‌تواند مثبت باشد هم منفی. همچنین می‌تواند پریشانی ایجاد کند هم تقویت. بیشتر خود گویی های شما به شخصیتتان بستگی دارد. اگر فردی مثبت‌گرا هستید، خود گویی هایتان پر از امید و احساسات مثبت است و اگر منفی گرا هستید برعکس این اتفاق رخ می‌دهد.

تفکر مثبت و مثبت‌گرایی از ابزارهای مؤثر مدیریت استرس هستند. همچنین، داشتن یک دیدگاه مثبت در زندگی می‌تواند بر سلامتی شما مؤثر باشد.

اگر فکر می‌کنید خود گویی هایتان به‌شدت منفی هستند یا اگر می‌خواهید بر خود گویی مثبت تمرکز کنید می‌توانید گفت‌وگوی درونی را تغییر دهید. این مسئله می‌تواند به شما کمک کند فردی مثبت‌تر باشید و بر سلامت شما تأثیر مثبت بگذارد.

چرا این موضوع برای شما سودمند است؟

خود گویی می‌تواند عملکرد و سلامت کلی شمارا تقویت کند. برای مثال تحقیقات نشان می‌دهند خود گویی می‌تواند بر عملکرد قهرمانان ورزشی اثر بگذارد. ممکن است به تحمل و قدرت آن‌ها در برابر فشار زیاد کمک کند.

علاوه بر این، خودگویی مثبت و دیدگاه مثبت می‌تواند فواید دیگری بر سلامتی ما داشته باشد، مثل:

  • افزایش سرزندگی
  • رضایت از زندگی بالا
  • تقویت سیستم دفاعی بدن
  • کاهش درد
  • بهبود سلامت قلب
  • کاهش احتمال مرگ

هنوز دلیل اینکه چرا مثبت‌گرایی و خود گویی مثبت منجر به این نتیجه‌ی خوب می‌شود مشخص نیست. اگرچه، تحقیقات نشان می‌دهند که افراد با خود گویی مثبت ممکن است مهارت‌های ذهنی برای حل مشکلات داشته باشند، متفاوت فکر کنید و برای مقابله با دشواری‌ها و چالش‌ها مؤثرتر عمل کنید. این مسئله می‌تواند تأثیرات مخرب استرس و اضطراب را کاهش دهد.

کارکرد این مسئله چگونه است؟

قبل از اینکه بیاموزید خود گویی بیشتری را تمرین کنید، ابتدا باید افکار منفی را تشخیص دهید. این نوع فکر کردن و خود گویی کلاً به 4 دسته تقسیم می‌شود:

شخصی‌سازی: شما خود را بابت هر چیزی سرزنش می‌کنید.

بزرگنمایی: شما بر روی جنبه‌های منفی یک موقعیت تمرکز می‌کنید و همه‌ی نکات مثبت را نادیده می‌گیرید.

فاجعه سازی: شما توقع بدترین‌ها رادارید و به‌ندرت اجازه می‌دهید منطق یا دلیلی شمارا قانع کند.

همه‌یاهیچ: شما دنیا را سیاه‌وسفید یا خوب و بد می‌بینید. هیچ‌چیز بین این دو وجود ندارد.

زمانی که می‌خواهید نوع تفکر منفی خود را تشخیص دهید ، می‌توانید آن‌ها را به افکار مثبت تبدیل کنید. این مسئله نیازمند تمرین و زمان است و یک‌شبه به دست نمی‌آید. اما خبر خوب این است که قابل انجام است. مطالعات نشان می‌دهد که حتی کودکان کم سن می‌توانند بیاموزند که خود گویی های منفی خود را اصلاح کنند.

 

این سناریوها نمونه‌هایی از این است که چگونه و چه زمانی می‌توانید خود گویی منفی را به خود گویی مثبت تبدیل کنید. دوباره، این مسئله نیازمند تمرین است. تشخیص برخی از خود گویی های منفی خود در این سناریو ممکن است به شما کمک کند تا مهارت‌های خود برای تغییر افکار را تقویت کنید.

منفی: اگر تفکراتم را تغییر دهم همه از من ناامید خواهند شد.

مثبت: من قدرت تغییر افکارم را دارم و دیگران نیز این مسئله را درک خواهند کرد.

منفی: من شکست می‌خورم و سرافکنده می‌شوم.

مثبت: من برای تلاش‌هایم به خودم افتخار می‌کنم.

منفی: من اضافه‌وزن دارم و بی‌ریختم.

مثبت: من توانا و قوی هستم و می‌خواهم به خاطر خودم به سلامتم رسیدگی کنم.

چگونه می‌توانم هرروز از این روش استفاده کنم؟

اگر ذاتاً فردی مثبت‌گرا نیستید، خود گویی مثبت به تمرین نیاز دارد. اگر شما در کل بدبین هستید، می‌توانید یاد بگیرید برای متعالی شدن و رشد کردن گفت‌وگوی درونی خود را تغییر دهید. اگرچه، شکل دادن عادتی جدید نیازمند زمان و تلاش است، اما در طول زمان افکارتان می‌تواند تغییر کند. خود گویی مثبت می‌تواند تبدیل به عادت شما شود. در این مورد به نکات زیر توجه کنید:

تشخیص تله‌های خود گویی منفی:

گفت‌وگوهای بخصوص ممکن است تردید به خود را افزایش دهد و منجر به خود گویی های منفی شود. به‌طور مشخص رویدادهای شغلی ممکن است دشوار باشند. به‌طور واضح مشخص کردن زمانی را که منفی‌ترین خود گویی را تجربه می‌کنید می‌تواند برای پیش‌گویی و آماده‌سازی در یک موقعیت مفید باشد.

احساسات خود را چک کنید:

در طی رویدادها یا روزهای بد متوقف شوید و خود گویی خود را بسنجید. آیا منفی می‌شود؟ چگونه می‌توانید آن را تغییر دهید؟

به دنبال طنز بگردید:

خنده می‌تواند به رهایی استرس و تنش کمک کند. زمانی که به یک ترقی برای خود گویی مثبت نیاز دارید، راه‌هایی برای خنده مثل تماشا فیلم‌های خنده‌دار پیدا کنید.

با افراد مثبت‌گرا معاشرت کنید:

شما می‌توانید دیدگاه و احساسات افراد اطراف خود را جذب کنید که شامل مثبت و منفی است، بنابراین زمانی که می‌توانی افراد مثبت را انتخاب کنید.

به خود نکات مثبت بگویید:

بعضی وقت‌ها دیدن کلمات مثبت یا تصاویر الهام‌بخش برای تغییر جهت افکارتان می‌تواند کافی باشد.

 

Positive Self-Talk: How Talking to Yourself Is a Good Thing www.healthline.com
دیدگاه کاربران

دیدگاهی برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است