سامانه مشاوره آنلاین نکویار

تجربه کودک دارای عزت نفس:

احساس پذیرفته شدن و دوست داشتنی بودن می کند

احساس اعتماد بنفس میکند

احساس غرور نسبت به کاری که می تواند انجام دهند دارد

به خود اعتماد دارد

تجربه کودک با عزت نفس پایین:

خود سرزنش گر هست و به خود سخت می گیرد

احساس می کند که به خوبی دیگران نیست

بیشتر بر روی شکست های خود متمرکز است تا پیروزی های خود

از کمبود اعتماد بنفس رنج می برد

به توانایی خود برای انجام هر کاری شک دارد

چرا عزت نفس اهمیت دارد؟

کودکی که نسبت به خود حس خوبی دارد، اعتماد بنفس تجربه اتفاقات جدید را در خود حس می کند. این کودکان به احتمال بیشتری نهایت تلاش خود را برای رسیدن به هرچیزی می کنند. عزت نفس به کودکان کمک می کند تا با مشکلات خود کنار بیایند و دوباره تلاش کنند حتی اگر شکست بخورند. در نتیجه، عزت نفس به کودکان کمک می کند تا در منزل، مدرسه و در میان دوستان عملکرد بهتری داشته باشند.

کودکان با عزت نفس کم به خود شک دارند. اگر فکر کنند دیگران آنها را نخواهند پذیرفت به سمت آنها نخواهند رفت. ممکن است به دیگران اجازه دهند تا با آنها بدرفتاری کنند و دفاع از حق خود برای آنها کاری بسیار دشوار است. ممکن است به راحتی از تلاش کردن منصرف شوند یا کلا تلاش را آغاز نکنند. این کودکان برای مواجهه با اشتباهات و شکست ها دچار مشکل می شوند. درنتیجه، ممکن است در حد توانایی خود خوب عمل نکنند.

چگونه عزت نفس رشد می کند؟

رشد عزت نفس از ابتدای دوره کودکی آغاز می شود و به آرامی با گذر زمان افزایش پیدا می کند. عزت نفس به دلیل تجربه حس امنیت، عشق و پذیرش در کودک آغاز می شود.

در دوران رشد کودک قادر خواهد بود به تنهایی کارهایی را انجام دهد. زمانیکه می تواند از مهارت های جدید خود استفاده کند نسبت به خود احساس خوبی پیدا می کند. عزت نفس کودک زمانی رشد می کند که از والدین توجه بگیرد، و به او اجازه تجربه کردن داده شود.

در حین رشد کودک، عزت نفس او نیز می تواند رشد کند. هر مرتبه که کودک چیز جدیدی را تجربه میکند و می آموزد فرصتی برای رشد عزت نفس او مهیا می شود.

والدین چگونه می توانند عزت نفس کودک را شکل دهند؟

کودکان با یکدیگر متفاوت هستند. ممکن است عزت نفس در برخی کودکان ساده تر به وجود بیاید و همچنین برخی کودکان با اتفاقاتی مواجه می شوند که منجر به کاهش عزت نفس آنها می شود. اما حتی اگر عزت نفس کودکی پایین باشد می توان آن را افزایش داد.

به فرزند خود کمک کنید تا بیاموزد

در هر سنی، چیزهای جدیدی برای یادگیری وجود دارد. در حین رشد فرزندتان، یادگیری مهارت هایی لباس پوشیدن، خواندن یا دوچرخه سواری فرصتی برای رشد عزت نفس آنها هست.

فرزندتان را آگاهانه تشویق کنید

تشویق کردن بسیار موثر و سازنده است. اما برخی از تشویق ها منجر به پسرفت کودکان می شود.

چگونه به درستی فرزند خود را تشویق کنیم

تشویق بیش از حد ممنوع:

تشویق برای نتیجه به دست نیامده بی اثر است. برای مثال، تشویق کودک برای ورزش مداوم  درصورتیکه مداوم ورزش نمیکند، احساس بدی در او ایجاد می کند. بهتر است بگوییم، می دانم که این بیشترین حد تلاش تو نیست اما همه ی ما گاهی نمی توانیم به اندازه کافی تلاش کنیم ، اما من به تو افتخار می کنم که از تلاش دست نمی کشی.

تلاش او را ستایش کنید:

از تمرکز کردن بر روی نتیجه پرهیز کنید. بجای آن بیشتر بر روی تلاش و پیشرفت متمرکز باشید. برای مثال تو تمام تلاشت را برای این امتحان کردی، هر دفعه داری نمرات بهتری می گیری، از اینکه دائم موسیقی تمرین می کنی خیلی خوشحالم.

الگوی او باشید:

وقتی برای فعالیت های روزمره تلاش می کنید تبدیل به یک الگو خوب می شوید و فرزندتان می آموزد که تمام تلاش خود را برای انجام تکالیف خود انجام دهد. الگو رفتار مناسب باشید. زمانیکه هرکاری را با شور و شادی (بدون غر زدن و شکایت) انجام میدهید به فرزندتان می آموزید که همینگونه رفتار کند.

سرزنش و انتقاد شدید ممنوع:

پیام هایی که کودکان در مورد خود از زبان دیگران می شنوند به راحتی تبدیل به حسی می شود که نسبت به خود دارند. جملات خشنی مثل، تو بچه تنبلی هستی، مخرب هستند. زمانیکه کودکان جملات منفی در مورد خود دریافت می کنند به عزت نفسشان آسیب وارد می شود.

بر روی نقاط قوت او تمرکز کنید:

بر کاری که کودک به خوبی انجام میدهد و از آن لذت می برد تمرکز کنید. اطمینان حاصل کنید که کودک شانس رشد و پرورش این نقاط قوت را دارد. اگر می خواهید به کودک کمک کنید تا بیشتر حس خوبی نسبت به خود داشته باشند بر روی نقاط قوتش متمرکز شوید.

 

 

www.kidshealth.org
دیدگاه کاربران

دیدگاهی برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است