سامانه مشاوره آنلاین نکویار

وابستگی به الکل شکل جدی تری از مصرف مداوم الکل و همچنین میل قوی تر و اغلب غیر قابل کنترل به نوشیدن الکل است. نوشیدن نقش مهمی را در زندگی روزمره افراد وابسته به الکل ایفا می کند که در صورت عدم مصرف ممکن است منجر به تجربه نشانه های ترک و تحمل نشانه های فیزیکی شود.

وابستگی به الکل سطوح مختلفی دارد که همیشه شامل نوشیدن بیش از اندازه الکل نیست. اگر بیشتر روزهای هفته خود را مشغول نوشیدن هستید یا همیشه بعد از کار کمی مشروب می نوشید ممکن است شما در سطحی وابسته به الکل باشید که در دراز مدت بر زندگی شما اثر می گذارد. همچنین در نهایت ممکن است وابسته به مصرف الکل شوید. اگر نمی توانید بدون نوشیدن الکل لذت ببرید یا به آرامش برسید، ممکن است از نظر روانی به الکل وابسته شده باشید. ممکن است زمانیکه سطح الکل خونتان پایین بیفتد وابستگی فیزیکی را  نیز در ادامه تجربه کنید به شکلی که بدن شما علائم ترک مثل تعرق، لرزش و .. را بروز دهد.

سومصرف الکل یا وابستگی به الکل؟

واژه ی سومصرف الکل و وابستگی به الکل اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، در صورتیکه از نظر پزشکی تفاوت فاحشی بین این دو وجود دارد. هر دو شامل استفاده نامناسب از الکل است به شکلی که منجر به آسیب جدی به سلامت فرد شود. منظور از سومصرف الکل مصرف متداول و بیش از اندازه الکل است که اثرات مشهود منفی بر زندگی فرد دارد. برای نمونه شکست در کامل کردن وظایف کاری، خانوادگی و اجتماعی در نتیجه نوشیدن مداوم الکل.

همانگونه که در بالا گفته شد، وقتی وابستگی شروع می شود، الکل نقش اصلی را در زندگی فرد ایفا می کند و فرد معمولا فعالیت ها و روابط مهم خود را بخاطر این رفتار غیرسازنده کنار می گذارد. یکی از نشانه های اولیه وابستگی زمانی ست که نیاز به الکل برای رسیدن به تاثیر قبلی بیشتر می شود. همانگونه که وابستگی بیشتر می شود افراد زمان بیشتری را صرف فکر کردن به الکل یا اشتغال به فعالیت های لازم برای استفاده یا بهبود تاثیرات نوشیدن می کنند. زمانیکه وابستگی فرد جدی می شود فرد متوجه لرزش خود در صورت عدم مصرف الکل می شوند. بنابراین برای جلوگیری از تجربه علائم ترک به مصرف الکل ادامه میدهند.

نشانه ها و علائم وابستگی به الکل

اگر نگران این مسئله هستید که ممکن است به الکل وابستگی پیدا کنید یا در مورد فرد دیگری نگران هستید به این 4 نشانه و علائم هشدار دهنده توجه کنید:

  1. نگرانی در مورد نوبت بعدی نوشیدن الکل و برنامه ریزی برنامه های اجتماعی، خانوادگی و کاری در موقعیتی که الکل در آن وجود دارد.
  2. کشف این نکته که شما نیاز شدیدی به مصرف الکل دارید و به سختی می توانید این نیاز را متوقف کنید.
  3. نیاز شدید به مصرف الکل در صبح
  4. رنج بردن از نشانه های ترک مثل تعریق، لرزش و حالت تهوع بلافاصله بعد از نوشیدن الکل

چه چیزی منجر به وابستگی به الکل می شود؟

معمولا عوامل مختلفی منجر به وابستگی به الکل می شود. ممکن است در برخی از خانواده ها وابستگی به الکل وجود داشته باشد. بخشی از این مسئله مرتبط به ژن فرد است، اما نقش الکل در خانواده و محیطی که در آن بزرگ شده اید نیز می تواند موثر باشد.

وقایع پراسترس، مانند سوگ یا از دست دادن شغل می تواند عامل آغازگر نوشیدن بیش از حد الکل باشد، که در نهایت می تواند منجر به وابستگی به الکل شود.

افراد وابسته به الکل در مقایسه با دیگر افراد به میزان بیشتری مبتلا به دیگر اختلالات روانشناختی مثل افسردگی، اضطراب، استرس پس از سانحه می شوند. اغلب افراد می نوشند تا علائم ترک را کاهش دهند (که به نوعی به آن خود درمانی گفته می شود) اما در مصرف طولانی مدت، الکل این اختلالات را بدتر می کند زیرا باعث بهم ریختگی تعادل شیمیایی مغز می شود.

برخی بر این باورند که عاملی به نام "شخصیت معتاد" وجود دارد که منجر به وابستگی به الکل می شود. اما شواهد معتبری در این مورد وجود ندارد.

چگونه ریسک وابستگی به الکل را کاهش دهیم؟

بهترین روش برای کاهش خطر ابتلا به وابستگی الکل، فاصله گرفتن از مصرف آن بطور مداوم است. اگر مرتبا الکل می نوشید بدن شما در برابر الکل مقاوم می شود. مقاومت پاسخ روانشناختی است که در برابر انواع مواد مخدر به وجود می آید، هر چه بیشتر مصرف کنید بدن شما برای رسیدن به سطح لذت گذشته به میزان بیشتری از الکل احتیاج دارد. مصرف مرتب الکل باعث از بین رفتن آنزیم خاصی در کبد می شود. اگر در طول هفته ها و ماه ها سطح این آنزیم بالا برود، میزان مقاومت شما نیز بالا می رود و شما برای رسیدن به تاثیر همیشگی نیازمند الکل بیشتری هستید.

سیستم مغز نیز در برابر الکل مقاوم می شود، و ممکن است بتوانید بعد از مصرف میزان زیادی الکل حتی بر روی یک خط صاف راه بروید، این به معنی این است که مغز خود را تنظیم می کند و سلول های مغز در انتظار الکل می مانند. نشانه های ترک مثل اضطراب رخ می دهد و شما برای رهایی از این وضعیت به مصرف الکل روی می آورید.

وقتیکه بیشتر روزها الکل می نوشید ممکن است از نظر روانشناختی نیز به الکل وابسته شوید.

متوقف کردن چرخه مصرف یکی از مهم ترین راه های سنجش و مقابله با این نوع وابستگی است. این روش می تواند مانعی عادت کردن به الکل و کمک به کاهش یا متوقف کردن مقاومتتان باشد.

 

www.drinkaware.co.uk
دیدگاه کاربران

دیدگاهی برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است