سامانه مشاوره آنلاین نکویار

 

همه ی کودکان با خلق و خوی منحصر به خود به دنیا می آیند. منظور از خلق و خو نوع برخورد کودک با محیط اطرافش است. خجالتی بودن نیز یک نوع خلق و خو است. کودکان با خلق و خو خجالتی در موقعیت های اجتماعی احساس بیقراری می کنند و گاهی اوقات از موقعیت های اجتماعی دوری می کنند.

بیشتر بچه ها بعضی اوقات به شخص دیگری می چسبند اما این رفتار در آنها همیشگی نیست. خجالتی بودن در گذر زمان از بین نمی رود اما کودکان خجالتی می توانند بیاموزند که در ارتباط با دیگران با آرامش و اعتماد بنفس بیشتری رفتار کنند.

خجالتی بودن یک مشکل نیست

یک کودک خجالتی اغلب در موقعیت آشنایی با فرد یا موقعیتی جدید به آرامی ارتباط برقرار میکند. یعنی سازنده تر است اگر بجای اینکه به کودک بگوییم "کودک خجالتی" در نظر داشته باشیم که او فقط دیرتر از دیگر بچه ها ارتباط برقرار می کند. برچسب خجالتی زدن به کودک باعث ایجاد حس نگرانی و ناتوانی در او می شود.

از کودک خجالتی خود حمایت کنید

خیلی طبیعی است که بخواهید کودکتان در موقعیت های اجتماعی راحت و با اعتماد بنفس باشد اما همه ی بچه ها اینگونه نیستند. یعنی کودکانی که دیرتر ارتباط برقرار میکنند نیازمند تمرین مهارت های اجتماعی در قدم های کوچک هستند.

در اینجا نکاتی را برای کودکانی بین سنین خردسالی تا پیش از دبستان که در موقعیت های اجتماعی با خجالت دست و پنجه نرم می کنند مطرح می کنیم:

 • به کودکتان فرصت دهید تا احساس راحتی کند. فرزندتان را مجبور به نزدیک شدن به افراد ناآشنا نکنید. بجای آن از فرد غریبه بخواهید تا در نزدیکی کودک با صدای آرام با اسباب بازی بازی کند.
 • در موقعیت های اجتماعی مثل زمین بازی یا جمع والدین کنار او بمانید و او را تشویق به کشف و جست و جو کنید در صورتیکه کودک تدریجا احساس راحتی بیشتری کند می توانید برای زمان های کوتاه از او دور شوید. فقط قبل از اینکه کودک احساس ناراحتی کند پیش او برگردید تا تجربه کشف او خراب نشود.
 • از حمایت بیش از حد فرزندتان پرهیز کنید. این برخورد به کودک حس خطر می دهد و ممکن است ناخودآگاه او را تشویق به خجالتی بودن کنید.
 • رفتار های جراتمندانه او را مثل جواب دادن به دیگران، ارتباط چشمی برقرار کردن را در او ستایش کنید. با جزئیات در مورد عملکرد او صحبت کنید، مثلا چقدر امروز از طرز سلام کردنت به مادر بزرگ خوشم اومد.
 • سعی کنید برای او الگو رفتار اجتماعی جراتمندانه باشید تا او بتواند از شما بیاموزد. برای مثال همیشه سلام دیگران را پاسخ دهید.
 • اگر دیگران فرزندتان را خجالتی می خوانند درکمال آرامش آنها را در مقابل فرزندتان تصحیح کنید. او خجالتی نیست فقط زمان بیشتری نیاز دارد تا در مقابل دیگران احساس آرامش و راحتی کند.

نکاتی برای کمک به خجالت درموقعیت های اجتماعی در مدرسه

 • اگر فرزندتان به منزل همکلاسی خود دعوت می شود حضور شما در ابتدا می تواند به آرامش و راحتی او کمک شایان توجهی کند. شما می توانید در منزل دیگران به تدریج زمان کمتری را کنار او بگذرانید.
 • همراه بازی و نمایش در منزل به او صحبت کردن در کلاس را آموزش دهید. این مسئله منجر می شود در کلاس احساس راحتی بیشتری کند.
 • کودک را تشویق به شرکت در فعالیت های فوق برنامه کنید.
 • در موقعیت های اجتماعی مختلف راهنمای کودک خود باشید. در موقعیت های آشنا به کودک یادآوری کنید تا ارتباط چشمی برقرار کند یا با صدای بلند جواب سوالات دیگران را بدهد.
 • از مقایسه کردن فرزندتان با دوستان یا خواهر و برادرش پرهیز کنید. بجای آن عزت نفس او را با تمرکز بر روی قدم های سازنده در جهت کمتر خجالتی بودن او تقویت کنید.

چگونه می توان تشخیص داد که خجالتی بودن یک مشکل است

بازه ای از رفتارهای خجالتی طبیعی وجود دارند.

برای مثال، چسبیدن به والدین و گریه کردن در موقعیت های اجتماعی و اجتناب از ارتباطات اجتماعی به شکل روی برگرداندن یا بستن چشمان کاملا برای یک کودک خردسال طبیعی است.

همچنین در کودک پیش دبستانی، صحبت نکردن زمانیکه افراد غریبه با او صحبت می کنند کاملا طبیعی است. ممکن است در چنین شرایطی کودک پشت مادر خود مخفی شود یا از شرکت در بازی اجتناب کند.

همچنین در یک کودک مدرسه ای گاهی اجتناب کردن از پاسخ دادن به سوالات در کلاس، دشواری در پیدا کردن دوست، تماشای بازی دیگران به جای شرکت در آن رفتاری طبیعی به حساب می آید.

وقتی خجالتی بودن یک مسئله است

در صورتی می توان خجالتی بودن کودکتان را یک مسئله دانست که این رفتار برای شما یا فرزندتان مشکل ساز باشد. مثلا ممکن است کودکتان نتواند جواب سلام دیگران را بدهد. کودکان خجالتی ممکن است علائم اضطراب در موقعیت های اجتماعی مثل مهمانی، مدرسه و فعالیت های ورزشی نشان دهند یا در مورد حس تنهایی خود صحبت کنند و نشانه هایی دال براینکه دوستان بیشتری می خواهند داشته باشند اما نمی توانند بر حس خجالت خود غلبه کنند را بروز دهند.

اگر حس خجالت فرزندتان مانعی بر عملکرد او در مدرسه یا ارتباط با دوستانش شده این نشانه ی یک مشکل است.

برخی از کودکان خجالتی مبتلا به اضطراب می شوند. بنابراین اگر رفتارهای خجالتی فرزندتان قابل توجه است و به سختی تغییر می کند، درخواست کمک از یک متخصص می تواند مفید باشد.

آیا کودکم خجالتی است یا مسئله دیگری دارد؟

گاهی اوقات ممکن است کودکان مبتلا به تاخیر تکلم، اوتیسم یا مشکلات شنوانی مشابه یک کودک خجالتی رفتار کنند. مثلا ارتباط چشمی یا ارتباط کلامی برقرار نمی کنند. در چنین موقعیت کمک گرفتن از معلم یا پزشک کودک

می تواند مفید باشد.

حس شما نسبت به داشتن فرزندی خجالتی چیست؟

بیشتر والدین نسبت به رفتار فرزندشان حس ناامیدی یا حتی کلافگی می کنند. بیشتر والدین خواهان داشتن فرزندی با اعتمادبنفس و آرام در موقعیت های اجتماعی هستند. تقصیر شما یا فرزندتان نیست که او از موقعیت های اجتماعی می ترسد. ممکن است این بخشی از ویژگی های ژنتیکی او باشد و آگاهی نسبت به این مسئله می تواند کمک بزرگی در حل این مسئله کند.

 

 

 

Shyness and children www.raisingchildren.net.au
دیدگاه کاربران

دیدگاهی برای مطلب مورد نظر ثبت نشده است